Graj Fair - panel dyskusyjny

Wednesday @ 16:00

Warszawa

Gig Details

Venue Details

Address
Muzeum Sztuki Nowoczesnej Pańska 3
Warszawa

Panel nr 1, 6.07.2022, godz. 16:00

Dom Kultury MSN “Słonecznik”, Muzeum na Pańskiej, ul. Pańska 3

Moderatorka: Ania Karpowicz

Paneliści:
Monika Pasiecznik
Jan Topolski
Krzysztof Pietraszewski

Społeczna odpowiedzialność muzyki – utopia czy rzeczywistość?

Czy muzyka klasyczna i współczesna może być odpowiedzialna społecznie? Wydaje się, że dwa wielkie kryzysy – pandemiczny i wojenny – wykazały fundamentalne znaczenie muzyki dla życia i tożsamości społeczeństw. A jednak, czy pomimo gwałtownych zmian wokół, muzyka klasyczna pozostaje eskapistycznym muzeum dźwięków dawnych?
Czy muzyka współczesna wchodzi w życie szerszych społeczności, czy uparcie obiera sobie miejsce w niszy hermetycznych eksperymentów?

 

Panel nr 2, 6.07.2022, godz. 17:30

Dom Kultury MSN “Słonecznik”, Muzeum na Pańskiej, ul. Pańska 3

Moderatorka: Lilianna Krych

Paneliści:
Ryszard Wojciul
Wioleta Żochowska
Aleksandra Demowska-Madejska
Joanna Grotkowska

Zatrute źródło innowacji. Co kultura wyniosła z pandemii?

Fakt, że ludzie kultury – twórcy i odbiory – ucierpieli podczas pandemii, jest oczywistością. Głębokie zmiany dotknęły i dotkną wiele dziedzin sztuki. Obserwujemy znikające festiwale, zadajemy sobie pytanie o przyszłość opery i wielkiej orkiestry symfonicznej, jako kosztownych i „nieopłacalnych” sposobów uprawiania i przeżywania sztuki. W obliczu kryzysów gospodarczych, finansowych i wojennych kultura zapewne przeżywać będzie dalsze transformacje.
Zapraszam do refleksji nad tym czy istnieją “zagrożone gatunki” w świecie kultury, które stoją na skraju wyginięcia, a które chcielibyśmy ocalić. A także – może przede wszystkim – w których obszarach zyskaliśmy? Jakie nowe, wartościowe narzędzia, sposoby uprawiania sztuki czy produkty kultury pojawiły się lub weszły do szerszego obiegu? Co warto zauważyć i rozwijać? Czy tylko użycie narzędzi internetowych, czy innowacje zatoczyły szersze kręgi? Zastanówmy się nad tym, gdzie warto inwestować potencjał twórczych osób, co sugerować instytucjom, z którymi pracujemy, do czego inspirować młodych.