Młode pokolenie polskich kompozytorów w swojej twórczości nie boi się podejmować aktualnych tematów i zadawać wnikliwych pytań o otaczającą nas rzeczywistość. Ten związek ze światem zewnętrznym widoczny jest także w samej muzyce – otwartej na interdyscyplinarność, inspirowanej innymi dziedzinami sztuki.
Program:
Nikolet Burzyńska Natural Intelligence na zespół kameralny
Jarosław Płonka life of a ghost na wiolonczelę i zespół kameralny
Natural Intelligence Nikolet Burzyńskiej stanowi refleksję nad pojęciem inteligencji naturalnej w kontekście narastającej dominacji sztucznej inteligencji. Kompozycja stawia pytania o rolę człowieka i innych istot w porządku kosmicznym oraz ich relację z AI. Inspiracją do powstania dzieła były rozmyślania kompozytorki nad tym, co może zrobić człowiek, by nie zagubić się w nadchodzącej technologicznej rewolucji. Organiczność, bezczas, dzikość i chaos spotykają się w tym utworze, by wyrazić wątpliwości współczesnego świata.
Dla Jarosława Płonki partytura life of a ghost stała się czymś na kształt osobistego dziennika. Proces twórczy kompozytor porównał do malarskiej techniki action painting lub literackiego strumienia świadomości, gdzie twórca wyraża siebie w sposób spontaniczny i nieskrępowany żadnymi regułami. Kompozycja składa się z dwóch części: Limbo i Life after, a główny instrument – wiolonczela – staje się tu bardziej prowokatorem muzycznych wydarzeń niż solistą.
[Julia Broniowska]
Wykonawcy:
Dominik Płociński – wiolonczela
Alexandra Ołdak – wizualizacje