Dominik Płociński

Dominik Płociński (1989) — wiolonczela

Solista i kameralista, laureat drugiej nagrody i nagród specjalnych IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie, zwycięzca Koncertu Roku 2013, finalista konkursu Europejskiej Unii Nadawców „New Talent 2014”, stypendysta programu „Młoda Polska 2016”. Obecnie zastępca koncertmistrza wiolonczel Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Urodził się 24.05.1989 r. w Warszawie. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 8 lat pod kierunkiem prof. Michała Nyżnyka, w latach 2005-2008 był uczniem prof. Romana Hoffmanna. W 2011 r. uzyskał dyplom licencjacki z wyróżnieniem AMFN w Bydgoszczy w klasie prof. Andrzeja Bauera i as. Bartosza Koziaka, a w czerwcu 2013 r. dyplom magisterski z wyróżnieniem UMFC w Warszawie (klasa prof. A. Bauera). Uczestniczył w wielu kursach muzycznych prowadzonych przez profesorów takich jak Andrzej Bauer, Kazimierz Michalik, Andrzej Orkisz, Stanisław Firlej, Claus Reichardt, Michael Flaksman, Alexander Neustroev.

Jako solista występował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, Słowacką Orkiestrą Radiową, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO pod batutą takich dyrygentów jak Marek Pijarowski, Rastislav Štúr, Marek Moś, Kai Bumann, Wojciech Semerau-Siemianowski, Rafał Janiak wykonując największe dzieła literaturywiolonczelowej.  Laureat i finalista wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. konkursu Europejskiej Unii Nadawców „New Talent 2014” w Bratysławie, IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie, IV Konkursu Wiolonczelowego im. D. Poppera w Varpalocie (Węgry), Młodzieżowego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu, Konkursu Bachowskiego w Zielonej Górze. W 2013 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury zwyciężając w Koncercie Roku z najlepszymi studentami polskich uczelni muzycznych.

Płociński jest także aktywnym kameralistą. W latach 2011-2014 koncertował w duecie z pianistą Pawłem Arendtem zdobywając uznanie krytyki i publiczności. W 2013 roku wraz z Joanną Kreft (skrzypce) i Bartłomiejem Weznerem (fortepian) założył Herbert Piano Trio, które współpracuje z Fundacją im. Zbigniewa Herberta. Zespół był półfinalistą znaczących europejskich konkursów kameralnych (Weimar, Triest). W 2018 Trio wykonywało Koncert Potrójny  L. van Beethovena z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej pod batutą Kai Bumanna. Płociński jest także członkiem Warszawskiej Grupy CELLONET oraz zespołu Hashtag Ensemble. Są to znakomite polskie formacje zajmujące się wykonawstwem muzyki współczesnej, która stanowi istotną część aktywności artystycznej Płocińskiego. Wraz z oboma zespołami jest regularnie zapraszany do udziału w znaczących festiwalach muzycznych, m.in. Warszawska Jesień, „Premiery” we Lwowie, „Kody” w Lublinie, Artus Jazz Festival, Poznańska Wiosna, Festiwal Prawykonań w Katowicach. Na rynku fonograficznym są dostępne wydawnictwa obu grup – w listopadzie 2017 wyszedł debiutancki album zespołu CELLONET, a w maju 2018 miała miejsce premiera nowej płyty Hashtag Ensemble – #NetworkMusic.