Marta Piórkowska

Marta Piórkowska (1989) — skrzypce

W 2013 roku ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jana Staniendy. W latach 2000 – 2008 została laureatką kilkunastu konkursów skrzypcowych, otrzymała m.in. II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu, IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie, II nagrodę (I nie przyznano) i nagrodę dla największej indywidualności artystycznej na Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Skrzypcowej im. I. Dubiskiej w Łodzi, wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalistów Smyczkowych w Krakowie (jako najmłodsza uczestniczka). Jako kameralistka otrzymała I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi (z wiolonczelistą Marcelem Markowskim) oraz II nagrodę na Festiwalu Zespołów Kameralnych w Sierpcu (z pianistą Konradem Wantrychem).

Była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2005 – 2008), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005) oraz Austriackiego Forum Kultury (2008). Brała udział w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą (Bruksela, Bad Leonfelden [Austria], Nowy Sącz, Zakopane, Żagań). W latach 2004 – 2007 była corocznym uczestnikiem Letniego Kursu Interpretacji Muzyki Solowej i Kameralnej Karol Szymanowski in memoriam, w ramach którego współpracowała z prof. Wandą Wiłkomirską. 

Koncertowała jako solistka, kameralistka i członek orkiestry m.in. w Filharmonii Narodowej, Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Sali Kongresowej, Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi 
i wielu innych. 

W 2016 roku dołączyła do zespołu Hashtag Ensemble. Jest członkiem orkiestry Sinfonia Viva oraz orkiestry smyczkowej The Crew. Z kwartetem smyczkowym Nostadema dokonała licznych prawykonań młodych polskich kompozytorów, m.in. Pawła Łukaszewskiego, Bartosza Kowalskiego, Weroniki Ratusińskiej – Zamuszko. Nagrana z pianistą Wojciechem Świętońskim płyta z utworami instrumentalnymi Pawła Łukaszewskiego otrzymała nominację do nagrody Fryderyk.

Stale współpracuje również z zespołami muzyki dawnej – Ars Nova i Canor Anticus grając na skrzypcach barokowych, fideli i violi d’ amore.

Od 2013 roku jest pedagogiem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie.