Aleksandra Kaca

Aleksandra Kaca (1991) — kompozycja

Kompozytorka, songwriterka, menedżerka, italianistka. W swojej twórczości koncentruje się przede wszystkim na barwie. Chętnie sięga po nieoczywiste połączenia, jak zestawienie harfy i fortepianu w Smugach cienia, czy saksofonu sopranowego i barytonowego z elektroniką w Argumencie snu. Jej zainteresowania ukierunkowane są na różne gatunki muzyczne. Jest założycielką i liderką zespołu FJORS (kompozycje, głos, instrumenty klawiszowe, elektronika).

Jest laureatką I Nagrody w 56. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda oraz beneficjentką programu uruchomionego przez Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego — „Muzyka Naszych Czasów” — w ramach którego Smugi cienia Voliére II zostały zarejestrowane przez DUX, a partytury wydane nakładem PWM.

Utwory kompozytorki wykonywane były w Stanach Zjednoczonych, Danii i w Polsce, m.in. podczas MFMW „Warszawska Jesień”, Pulsar Festival (Kopenhaga), Panorama Festiwal (Aarhus), w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Filharmonii Pomorskiej i Nowym Teatrze. Jako członkini kolektywów improwizatorskich koncertowała m.in. w Budapeszcie (trio UNITRA współtworzone z flecistką Anią Karpowicz i performerką Martą Grzywacz) oraz w ramach Containerklang w Kolonii, festiwalu Ad Libitum w CSW oraz Warszawskiego Sanatorium Dźwięku w Klubie SPATiF (trio 19/91 współtworzone z Teoniki Rożynek i Żanetą Rydzewską).

Od 2019 roku jest menedżerką kooperatywy Hashtag Ensemble, specjalizującej się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Jako asystentka produkcji pracowała przy takich wydarzeniach jak: Kwartesencja (Royal String Quartet), Słuchy — koncerty do zwiedzania, Festiwal Kwadrofonik, Dark Matter(s): Mykietyn & Peszat. W 2015 roku, wraz z Teoniki Rożynek, Żanetą Rydzewską i Rafałem Ryterskim, założyła grupę kompozytorskągen~.rate, z którą stworzyła cykl Koncertów Muzyki Nowej (2015-17) oraz polisensoryczny spektakl EMBODY (2018).

W lutym 2020 wzięła udział w organizowanym w Brukseli przez ECSA forum Creators Conference. Razem z Aafke Romeijn, przedstawicielami Parlamentu Europejskiego oraz programu Kreatywna Europa rozmawiała o potrzebach sektora kreatywnego.

Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, odbywając w międzyczasie studia częściowe na Uniwersytecie LUMSA w Rzymie na kierunku produkcja kultury, dziennikarstwo i multimedia. Jako tłumaczka ma na koncie m.in. współpracę z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, festiwalem Cinema Italia Oggi (Kino Muranów, Cinecittà LUCE), duetem reżyserskim Manetti Bros. Jest także absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie ukończyła Podyplomowe Studia „Menedżer Artysty” prowadzone we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz kompozycję w klasie prof. Marcina Błażewicza (studia licencjackie) i prof. Krzysztofa Baculewskiego (studia magisterskie). Zrealizowała także częściowe studia kompozytorskie w Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus w klasie Simona Steena-Andersena i Nielsa Rønsholdta, Ponadto brała udział w kursach kompozytorskich, m.in. Komposition-Intensivwoche w Sauen (Carola Bauckholt, Caspar Johannes Walter, Manos Tsangaris), warsztatach organizowanych w ramach MFMW „Warszawska Jesień” (Bernhard Lang, Pierre Jodlowski) oraz Donaueschingen Musiktage (2016).

Ważniejsze utwory: Unseen na ensemble, światło, video mapping i warstwę elektroniczną (2018), Common ground na ensemble i warstwę elektroniczną (2018), Voliére II na klarnety, wiolonczelę i kontrabas (2017), Reflecting pool na ensemble (2017), Motion blur na altówkę, akordeon i warstwę elektroniczną (2017), Argument snu na saksofony i warstwę elektroniczną (2017), Fjarlægur na skrzypce i altówkę (2016), Mémoire de l’ombre na wiolonczelę (2015), Límites na kwartet smyczkowy i multiperkusję (2015), Smugi cienia na harfę, fortepian i wiolonczelę (2014).